Мемлекет басшысы «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» заңға қол қойды

✍️ Мемлекет басшысы «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына қол қойды.

▪️Заң Қазақстан Республикасы Президентінің құқықтық және қаржылық қорғау жүйесін енгізу және медицина қызметкерлерінің жауапкершілігін арттыру, сондай-ақ никотиннің таралуының алдын алу және оған қарсы тұру бойынша жүйелі шараларды қабылдау жөніндегі тапсырмаларын іске асыруға бағытталған. жастар арасында заттар бар.

▪️Заңмен медицина қызметкерлерінің кәсіби жауапкершілігін сақтандыру енгізілді (Заң ресми жарияланғаннан кейін 6 ай өткен соң қолданысқа енгізіледі). Медицина қызметкерлерін қолдауға бағытталған түзетулер қабылданды:

✔️ балалары үшін тұрғылықты жері бойынша мектепке дейінгі ұйымдардан басым орындар алуға, кәсіптік қызметке заңсыз араласудан және кедергілерден қорғауға, мамандығын құрметтеуге, медициналық мамандық бойынша әскери қызметке немесе мерзімді әскери қызметке шақырудан кейінге қалдыруға құқықтар беріледі;

✔️мемлекеттік награда – «Қазақстанның еңбек сіңірген даригері» құрметті атағы тағайындалды;

✔️қажетсіз есеп берулер мен ақпаратты ұсынудан босату үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган енді медицина қызметкерлері толтыруға міндетті құжаттардың тізбесін бекітетін болады;

✔️Ауылдық елді мекендерге кемінде 5 жыл мерзімге жұмысқа келген өткір тапшылық мамандықтары бар медицина қызметкерлеріне ең төменгі жалақының жүз еселенген мөлшерінде біржолғы ақшалай төлем беріледі.

▪️Заң темекі шегуге болмайтын темекі өнімдерін, вейптерді, хош иістендіргіштер мен оларға арналған сұйықтықтарды сатуға және таратуға, сондай-ақ оларды жарнамалауға тыйым салуды белгілейді (ресми жарияланғаннан кейін 60 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).