Астана қаласының Жоғары медициналық колледжі кітапханасының оқу залында ерекше оқиға – «Табиғатқа қамқорлық» тақырыбына арналған кітапханалық көрпе

2024 жылдың 22 сәуірінде Астана қаласының Жоғары медициналық колледжі кітапханасының оқу залында ерекше оқиға болды – «Табиғатқа қамқорлық» тақырыбына арналған кітапханалық көрпе.Бұл іс-шараны ұйымдастырушы және шабыттандырған кітапхана меңгерушісі Мадина Емешқызы Буранбаева, қатысушылар 12 стом студенттері болды.

Бұл көрпенің ерекшелігі оқушылар табиғатқа байланысты халық мақал-мәтелдері мен жұмбақтарын қолданды.Халық даналығының осынау інжу-маржандарын еске алып, талқылай отырып, жігіттер табиғаттың ғажайып әлеміне сүңгіп, оның заңдылықтары мен сырларын ашты.

Орман туралы оның жер бетіндегі тіршілік үшін маңызын еске түсіретін мақал-мәтелдер болды: «Орман - байлық пен көрік, орманыңды күт!», «Орманды көп құртпа, аз орманды күт, орманды отырғызба! орман!» Таза ауа мен орманды көлдердің салқындығы немере-шөберелерімізді қуантсын деп, оқушылар болашақ ұрпаққа орманды қалай сақтау керектігін талқылады. Олар су туралы мақал-мәтелдер мен жұмбақтарды еске түсіріп, оның өмірлік маңызына тоқталды: «Сусыз мұнда да, мұнда да жүре алмайсың», «тамшы тасты тоздырады». Осы құнды байлықты қалай ұқыпты пайдаланып, өзен-көлдердің тазалығын сақтауды ойластырдық. Жануарлар әлемі туралы мақал-мәтелдер назардан тыс қалмады: «Әр құс өз қауырсынымен мақтанады», «Қасқырдың аяғы оны асырайды», «Аю епсіз, бірақ ауыр». Студенттер жануарлар әлемінің алуан түрлілігін, әр түрді сақтаудың маңыздылығын және кішкентай бауырларымыздың алдындағы жауапкершілігімізді талқылады. Көрпеде қала экологиясына арналған «Тазалық – денсаулық кепілі», «Қала – үлкен үй, бірақ үйде тәртіп болуы керек» деген мақал-мәтелдер мен жұмбақтар ерекше орын алды. Оқушылар қалаларды қалай экологиялық таза және өмір сүруге ыңғайлы ету керек, қалдықтарды қалай азайту және қоршаған ортаның ластануын азайту туралы ойлады. Бұл ерекше сөз көрпе жай ғана көңілді әрекет емес, сонымен қатар экологиялық білім берудегі маңызды қадам болды. Оқушылар табиғат туралы білімдерін кеңейтіп қана қоймай, бізді қоршаған әлеммен үйлесімді өмір сүруге үйрететін халық даналығына терең құрметпен қарайды.